16512

آچار ترکمتر تقه ای و نحوه کار با آن

 

ترکمتر تقه ای چیست؟

 گشتاور به هر شکلی از  نیرو یا مجموعه ای از نیرو ها اطلاق می شود که سبب اعمال چرخش حول یک محور می گردد. مکانیزم ترکمتر تقه ای مانیتور و ارزیابی گشتاور اعمال شده به پیچ و مهره در زمان باز یا بسته کردن آن ها می باشد که در مدل تقه ای با رسیدن گشتاور به عدد مشخص  شده با یک حرکت کم چند میلیمتری ناحیه سره و صدای کلیک یا اصطلاحاً تقه اپراتور را آگاه  می میکنند. این مدل از ترکمتر ها غالبا دارای اجزای ساده تر هستند و در مقابل فشار های کارگاهی از مقاومت خوبی برخوردارند ترکمترهای تقه ای درست مثل میکرومترها مجهز به شاخص عددی با ریزبندی بزرگ و کوچک هستند، درجه این ترکمتر ها این قابلیت را دارد تا روی دسته و یا بدنه قرار بگیرد برای خواندن  مناسب تر بهتر است به شکل کنتوری قرار داده شود ترکمتر ها بر حسب طیف و بازه اندازه گیری دارای اندازه درایو از کوچک 1/4 تا بزرگترین 1/2 1 بوده و بر اساس ریز بندی در مقیاس های اندازه گیری متریک و انگلیسی می باشند. بیشتر  ترکمتر ها دارای کلید در دو جهت ساعتگرد و پادساعتگرد قابل بهره برداری می باشند.

 

 

آشنایی با ترکمتر تقه ای

 

 

اهمیت استفاده از ترکمتر تقه ای

اهمیت استفاده از ترکمتر در زمان اتصال چند قطعه به یکدیگر اگر گشتاوری کمتر از گشتاور مورد نیاز به اتصالگر وارد شود، این اتصال  امن نخواهد بود همینطور باید گفت اگر گشتاور اعمال شده بیشتر از گشتاور لازم آن باشد، باعث آسیب دیدن اتصال گر و ایجاد مشکل و عدم کارایی ابزار خواهد شد به همین دلیل استفاده از ترکمتر برای اعمال دقیق میزان گشتاور به اتصالگر یک موضوع بسیار مهم می باشد که عدم بهره گیری از آن می تواند سبب آسیب به قطعات شود.

 

 

 

آچار ترکمتر تقه ای

آچار ترکمتر  یک ابزار کاربردی بوده که به کاربران این قابلیت را می دهد تا بتواند بست را با یک گشتاور به خصوص محکم نمایند. آچار ترکمتر انواع متنوعی دارد اما مدلهایی که در صنعت خودرو مورد استفاده می شود مرسوم ترین از مدل آچار ترکمتر می باشد.

 

اندازه های آچار ترکمتر

آچار ترکمتر تقه ای در صنایع متعددی کاربرد دارد اما در صنعت خودروسازی در چهار اندازه مختلف در دسترس قرار دارد، به طور کلی اندازه های آچار ترکمتر با طیف گشتاوری مطابقت دارد به صورت فوت-پوند  برای پیچ های سایز استاندارد پیچ ها و نیوتون متر برای پیچ های متری مورد بهره برداری قرار می گیرد.

 

آچار ترکمتر تقه ای

آچار ترکمتر تقه ای یک گزینه خوب و کاربردی جهت انجام کارهای مرتبط با خودرو می باشد که بیشتر تعمیرکاران ماهر از این نوع  استفاده می کنند. زمانی که مقدار درستی از گشتاور انتخاب می شود تقه ی آچار شنیده خواهد شد که به شخص اطلاع می‌دهد مقدار صحیح گشتاور را انجام داده است.